Jednolity Plik Kontrolny (JPK) już od stycznia 2018 r. Co to oznacza dla lekarzy?
Data dodania: 14-12-17
Autor: doradca podatkowy Grzegorz Gębka
W ostatnim czasie w mediach pojawia się mnóstwo informacji na temat obowiązku składania tzw. JPK (Jednolitego Pliku Kontrolnego) już 1 stycznia 2018 r. Czy jednak obowiązek ten dotknie również podmioty z branży medycznej?
Ale może od początku. Czym w ogóle jest JPK? To zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres, który przesyłany jest wyłącznie w wersji elektronicznej. Dane ujmowane w ramach JPK pobierane są bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa, co powoduje, że w praktyce obowiązek składania tych dokumentów ostatecznie obciąży księgowych. Bez wątpienia jest to zatem zbiór danych dla narzędzi analitycznych fiskusa, który w ten sposób walczy z szarą strefą, uzyskując informacje o potencjalnych nieprawidłowościach, co z kolei ułatwia wytypowanie określonych podmiotów do przeprowadzenia kontroli.
Kto składa JPK? No właśnie. Tu pojawia się dobra wiadomość dla branży medycznej. Otóż obowiązkiem składania JPK objęci są wyłącznie podatnicy VAT (zob. wyjaśnienia MF w tym zakresie: http://www.finanse.mf.gov.pl/pl/pp/jpk). Wyklucza to zatem z kręgu zobowiązanych znaczną część lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, spółek działających w branży medycznej, etc. Podsumowując podmioty, które nie są zobowiązane do składania deklaracji na VAT, a więc świadczące zasadniczo usługi w zakresie opieki medycznej zwolnione od podatku od towarów i usług (w szczególności w oparciu o regulacje art. 43 ust. 1 pkt 18, 19 i 19a ustawy o VAT) nie będą składać również JPK.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.); Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, ze zm.)