ZAWSZE NA BIEŻĄCO

Ponad 15-letnie doświadczenie w zakresie stosowania prawa medycznego.

KOSZTY FIRMOWYCH AUT. CO DALEJ…

Data dodania: 26-09-18

Autor: doradca podatkowy Grzegorz Gębka

Czy warto kupić samochód przed zmianami prawa? Ostatnio dużo mówi się o ograniczeniu kosztów podatkowych związanych z wydatkami na samochody. Ustawodawca prawdopodobnie od 1 stycznia 2019 r. zmieni zasady rozliczania tego rodzaju wydatków. Co się zmieni?

Otóż obecnie, jeśli idzie o rozliczenia w podatku dochodowym (a branżę medyczną interesuje w zasadzie wyłącznie taka perspektywa przez wzgląd na korzystanie – co do zasady – ze zwolnienia z VAT) samochody używane w firmie (także wykorzystywane prywatnie – sporadycznie) rozliczane są w 100% w kosztach podatkowych. Z kolei od jakiegoś czasu fiskus próbuje ograniczyć takie (korzystne dla podatników) rozwiązanie. Planuje się, że począwszy od 1 stycznia 2019 r., w kosztach podatku dochodowego będzie można ująć wyłącznie 50% wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego (amortyzacja, leasing, paliwo, naprawy, etc.).

Dodatkowo Ci, którzy rozliczają koszty pojazdu na zasadzie tzw. kilometrówki będą mogli wliczyć do działalności wyłącznie 20% wydatków poniesionych na używanie samochodu w takich okolicznościach.

Jakby tego było mało, planuje się też uniemożliwienie rozliczania w kosztach firmy wszystkich wydatków na samochody w leasingu, które przekraczają kwotę 150.000 zł (czyli jeśli w leasingu będziemy mieć samochód wart np. 200.000 zł do kosztów zaliczymy tylko 50% – na zasadzie wskazanej powyżej – z kwoty 150.000 zł; nadwyżka wydatków ponad tą wartość nie będzie dawała żadnych podatkowych preferencji).

Czy warto zatem kupić/wziąć w leasing auto jeszcze w tym roku, tj. przed zmianą prawa? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wydaje się, że najsensowniejszym rozwiązaniem – na chwilę obecną jest leasing – zawarty jeszcze w 2018 r. z dużym czynszem inicjalnym i spłacony jak najszybciej. Takie rozwiązanie powinno zagwarantować największe podatkowe oszczędności, o czym zresztą informują sami dealerzy samochodowi licząc pewnie na zwiększoną sprzedaż.

Jedno jest pewne. Finalne skutki regulacji będzie można ocenić po ich uchwaleniu (prawdopodobnie na początku listopada) – bo należy dodać, że z Ministerstwa docierają głosy o (być może) próbie złagodzenia proponowanych rozwiązań.

 

Podstawa prawna: projekt ustawy o zmianie m.in. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych http://legislacja.rcl.gov.pl/…/…/12530090/dokument354880.pdf

Lubiniecki Sołtyszewski
Kancelaria Radców Prawnych
Spółka partnerska

ul. Kaszubska 53/3
70-226 Szczecin

+48 91 48 46 800
+48 91 48 47 556
kancelaria@biuroradcow.pl
maria.rachwal@biuroradcow.pl

© 2017 Lubiniecki Sołtyszewski Kancelaria Radców Prawnych Spółka partnerska